Az Alapítvány tevékenysége a jelenlegi kuratórium időszakában, 2016-tól
2016-ban (május 11.) az RSPT kuratóriuma átalakult dr. Beke János betegség miatti lemondása és Győri Katalin halála következtében.
A jelenlegi kuratórium: a kuratóriumi elnöke Szabó Rudolf, kuratóriumi tag és titkár Némethné dr. Erdődi Katalin, további tagok Horváth László, dr. Víg András, Tóth György. Prátser András 2019-ben Horváth László halálát követően vált új kuratóriumi taggá.
Az új kuratórium az Alapítványt 980 eFt mérleg főösszeggel vette át, ami a 2021-es évben 675 eFt-ra csökkent. Ettől kezdve fel volt adva a lecke, hogy milyen fejlesztő, támogató tevékenységet és milyen pénzgyarapítási módot lehetne kitalálni a további működéshez.
Forráshiány miatt a hallgatói támogatások előző évek szerinti meghirdetését (diplomaterv pályázatok, ösztöndíjak) nem tudta az Alapítvány kuratóriuma megvalósítani.
Az utóbbi 6 évben az Alapítvány az eredeti célt – hallgatók pénzügyi támogatását – nem volt képes finanszírozni, ezért a szakmai ismeretterjesztésre, az új technológiák, anyagok, eljárások szakirodalmi vagy konferenciákon való bemutatására helyezte a hangsúlyt. A kuratóriumi tagok személyes közreműködésével anyagi eszközök felhasználása nélkül megvalósuló események, kiállítások, szakmai kirándulások szervezésével terjesztette az Alapítvány a szakmai kultúrát, szakmai ismereteket.
A technikai környezet változása, új anyagok fejlesztése (mint pl. a szénszál) következtében ebben a korszakban változott a megítélés, az anyagok fizikai jellemzőinek korrekt összehasonlítása csakis a textiliparban használatos specifikus mechanikai jellemzőkkel lehetséges. A szálas szerkezetű, irányított szerkezetű kompozit anyagok specifikus mechanikai tulajdonságai messze túlszárnyalják a fémekét. A „könnyű a jövő” szemlélet megértésén, népszerűsítésén munkálkodunk, ami számos területen az energiacsökkentés területén is kulcsfontosságú, a szálas szerkezetű anyagok használata fényes jövő előtt áll.
Ezért a legújabb szakmai információk tudatos terjesztésére törekszünk, megvalósult tevékenységeink:
- szakmai cikkek megjelentetése (honlapon, szakmai újságokban),
- két célcsoport részére előadások rendszeres tartása Magyarországon és a Kárpát-medencében,
- szakmai gyárlátogatások szervezése.
Célcsoportjaink:
1. Célcsoport: textil-, energetika-, és kompozit szakterületen dolgozó szakemberek, kutatók, oktatók, másrészt e szakterületen tanuló egyetemi hallgatók számára számos konferencián szerepelt az Alapítvány, illetve munkatársai.
A Magyar Textiltechnikában megjelenő szakmai cikkek révén a hazai textiles szakemberek és szakma iránt érdeklődő hallgatók a legújabb textilipari fejlesztésekről szerezhettek új ismereteket.
2. Célcsoport: a hazai és a határon túli magyar egyetemek hallgatói, oktatói részére az Alapítvány széles spektrumban tart előadásokat, pld. a könnyű, nagy specifikus merevségű és szilárdságú kompozitok alkalmazásáról:
- az autóiparban a CO₂ kibocsátás csökkentése,
- a szélenergia felhasználása (a nagy lapátméretek esetén a nagy terhelések okozta mechanikai kihívások csak a szénszál erősítésű polimerek (kompozitok) használatával valósíthatók meg).
A honlapunkon és szakmai folyóiratokban (elsősorban Magyar Textiltechnika) széles tematikai spektrumban megjelenő cikkek fontos információkat jelentenek a gyakorló szakembereknek, az ilyen irányú oktatók, kutatók, ill. az ilyen témákban tanulmányokat folytató hallgatók számára.
Tóth György kuratóriumi tagtársunk elindította és több évig működtette a szakmai anyagok és hírek bemutatására az RSPT honlapot.
Az Alapítvány a pénzügyi támogatási lehetőségek megszűnése ellenére továbbra is fő céljának tekinti a szakmai ismeretterjesztő tevékenységet, a szakmai hagyományok őrzését, az elsősorban textilipari területen megjelenő fejlesztések, új irányzatok bemutatását a honlapon, illetve konferenciákon, rendezvényeken előadások formájában.
Az Alapítvány legfontosabb tevékenysége:
- a könnyűipar, ezen belül a textilipar szakembereinek korszerű ismeretekkel támogatása,
- a textiles szakmai közösség egyben tartása,
- a szakmai ismeretek iránti motiváció és lehetőség biztosítása a hallgatók és fiatal szakemberek részére, (a szakma területén megjelenő fejlesztések, új irányzatok bemutatása a honlapon, illetve konferenciákon, rendezvényeken előadások formájában),
- a hagyományok őrzése.
1. A 2022. évben a szakmai közösség egyben tartása célhoz kapcsolódó új kezdeményezés indult Győrből (Prátser András kurátortársunk jóvoltából), megalakult a Rejtős emlékőrző Facebook csoport 2000 fő feletti létszámmal, és készülnek a győri hajdani Rejtő Sándor Textilipari Technikum 90 éves évfordulójára és a képzési, szakmai hagyományok, szellemi és tárgyi emlékek (pl. 90 év tablói) összegyűjtésére.
2. Szakmai ismeretek iránti motiváció: A Magyarországra települt innovatív, korszerű külföldi cégek kapuit megnyittatva a szakmára szomjas érdeklődőnek, technológiai újdonságok megismertetését kezdte el Prátser András kuratóriumi tagunk üzemlátogatások szervezésével.
3. A hagyományőrzés egyik eseménye volt 2019-ben a textiles felsőfokú szakmai oktatás létrejöttének kulcsfontosságú egyéniségéről – dr Schmalz József tanár Úr születésének 100. évfordulóján – szervezett megemlékezés. A rendezvényen a régi tanítványok, és számos többévtizedes gyakorlattal rendelkező „nagy öreg” szakember, vállalatvezető nagy számban vett részt az 1 napos megható és a textilipar jövőjét is előadásokban felvázoló rendezvényen (75 fő).
4. Új körvonalazódó irány lehet a textiles középfokú szakmai képzés újra indításának támogatása. A 90-es években a feldolgozó ipar, ezen belül a textiliparban is a drasztikusan leépült, most több területen (egészségügyi, nemszőtt textíliák, kompozitok) az újraéledés jelei tapasztalhatók.
Mivel hazánkban az elmúlt években a textiltechnológiával kapcsolatos szakmai képzés (a textil- művészettel kapcsolatos képzést leszámítva) gyakorlatilag majdnem minden szinten megszűnt. Emiatt a még működő és újra létrehozott (több külföldi) cég esetén a szakmai utánpótlás hiánya nagyban megnehezíti a hatékony gyártást. A korábban jól megszervezett minden szintű szakmai oktatásban végzett szakemberek száma az idő múlásával nagyon megcsappant, így a korábban megszüntetett technikus képzés újbóli létrehozását– más iparágakhoz hasonlóan – a mai technológiai igényeknek megfelelően időszerűnek tartjuk. Ennek szakmai tartalmának kialakításában az Alapítvány felajánlja támogatását.
Jelenleg a hagyományos alapítványi, támogató rendszer új, munkaigényes formája van kialakulóban. Amíg pénzügyi támogatást nem tudunk adni az ifjúságnak, egy másik szinten, emocionális, ugyanakkor tudati szinten a szakmai érdeklődést motiválva, korszerű ismeretekhez való hozzáférést biztosítunk a korszerű szakmai ismeretket iránt érdeklődőknek Magyarországon és a Kárpát-medence országaiban.
Örömmel fogadunk minden megkeresést és támogatást, hogy minél több szakember, speciális szakmai ismeretekkel kevésbé rendelkező vállalkozó, egyetemi hallgató részére ismeretbővítő anyagokat tudjunk közvetíteni.