Cserhalmi Zoltán történész, muzeológus a Volt egyszer egy textilipar című, a Győr–Moson–Sopron Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara által 2025. február 2-án szervezett konferencián elhangzott előadásának szerkesztett változata a Magyar Textiltechnika 2025/2 számában jelent meg.
2014-ben volt 425 éve annak, hogy William Lee feltalálta a kötőszéket, a mai kötőgépek ősét. Ennek alkalmából készült a Magyar Textiltechnika cikke, mely összefoglalja a kötés és a különböző fajta kötőgépek kialakulásának történetét.
Mindennapjainkat megkeserítheti az allergia, a szervezet téves immunválasza. Az emberi szervezet allergiás reakcióját a testen viselt ruhadarabok is kiválthatják. A Magyar textiltechnika cikke a ruhaallergiával kapcsolatos ismereteket foglalja össze.
Szabó Rudolf, Szabó Lóránt A nyüstgépek a szövőgép szerkezetein belül kiemelt fontosságúak; a szádnyílás kialakításán túlmenően a keretekbe fűzött nyüstök mintának megfelelő programvezérlés szerinti emelésével a kötésmintázást, a rugalmas cikkváltást is lehetővé teszik.
Szabó Rudolf, Szabó Lóránt A szádképző szerkezetek egyrészt a láncokat két vagy több részre választva a vetülék bevetéséhez szükséges nyílást, az ún. szádat képezik (a mellső szádba vetik be a vetüléket), másrészt a láncok programnak megfelelő emelésével és süllyesztésével a szövet kötésmintázást valósítják meg.
Szabó Rudolf, Szabó Lóránt A fonalak és cérnák szerkezetét, kiszerelési formáját töretlenül fejlesztik, egyre több új eljárást alakítanak ki, a feldolgozási és a felhasználási igények jobb megfelelésére törekednek.
Szabó Lóránt, Szabó Rudolf A gazdaságos szövetgyártáshoz elengedhetetlen a szövőgépek teljesítmények növelése, a gyártott szövetek minőségének javítása. Az elmúlt fél évszázadban a vetélős vetülékbevitelt felváltó fogóvetélős szövőgépek fordulatszámát 70–200 1/min-ről 450 1/min-re növelték.
A vetélőnélküli szövőgépeken a kedvező vetülékbeviteli körülmények folytán, a gépeken a fonalfeszültség-különbség okozta kelmecsíkosság kiküszöbölésére az 1960-as években kezdődött a zavartalan, azonos fonalfeszültségű fonaladagolást megvalósító fonallefejtők fejlesztése.
A textilszálak feldolgozása során a technológia javításán túlmenően a szövési körülményekre is fokozott figyelmet kell fordítani.
A szövőgépeken többségében 5000–20 000 láncfonalból alakítják ki a szövetek hosszanti fonalrendszerét (láncrendszer).