A lyoni selyemipar kizárólag a módosított kínai székfelszerelést használta; ettől csak akkor tért el, amikor Jacquard a gyakorlat igényeinek teljesen megfelelő mintás székfelszerelést talált fel.
Szabó Rudolf, Szabó Lóránt A nyüstgépek a szövőgép szerkezetein belül kiemelt fontosságúak; a szádnyílás kialakításán túlmenően a keretekbe fűzött nyüstök mintának megfelelő programvezérlés szerinti emelésével a kötésmintázást, a rugalmas cikkváltást is lehetővé teszik.
Szabó Rudolf, Szabó Lóránt A szádképző szerkezetek egyrészt a láncokat két vagy több részre választva a vetülék bevetéséhez szükséges nyílást, az ún. szádat képezik (a mellső szádba vetik be a vetüléket), másrészt a láncok programnak megfelelő emelésével és süllyesztésével a szövet kötésmintázást valósítják meg.
Szabó Lóránt, Szabó Rudolf A gazdaságos szövetgyártáshoz elengedhetetlen a szövőgépek teljesítmények növelése, a gyártott szövetek minőségének javítása. Az elmúlt fél évszázadban a vetélős vetülékbevitelt felváltó fogóvetélős szövőgépek fordulatszámát 70–200 1/min-ről 450 1/min-re növelték.
A vetélőnélküli szövőgépeken a kedvező vetülékbeviteli körülmények folytán, a gépeken a fonalfeszültség-különbség okozta kelmecsíkosság kiküszöbölésére az 1960-as években kezdődött a zavartalan, azonos fonalfeszültségű fonaladagolást megvalósító fonallefejtők fejlesztése.
A textilszálak feldolgozása során a technológia javításán túlmenően a szövési körülményekre is fokozott figyelmet kell fordítani.
A vetülékvivős szövőgépeken a vetüléket a szádnyíláson kívül elhelyezett előtétről (keresztcséve, vetüléktároló) fogó- vagy vezetőfejekkel fejtik le és juttatják át a szádnyíláson.
A szövőgépeken többségében 5000–20 000 láncfonalból alakítják ki a szövetek hosszanti fonalrendszerét (láncrendszer).